PSD îndeamnă UDMR să se desprindă de Bolojan. Olguța Vasilescu: „Dacă se alătură nouă, vom reuși…”

PSD face apel la UDMR să se rupă de Bolojan

Prin intermediul liderului social-democrat Lia Olguța Vasilescu, PSD adresează un apel public UDMR-ului, solicitându-le să colaboreze cu social-democrații pentru formarea unui guvern condus de Sorin Grindeanu. Olguța Vasilescu a declarat că, în cazul în care UDMR se alătură PSD, formarea unui guvern Grindeanu ar deveni o realitate fără dificultăți majore.

Vasilescu a subliniat seriozitatea UDMR, menționând că, spre deosebire de alte partide românești, se țin de cuvânt. Ea a evocată declarația lui Kelemen Hunor, liderul UDMR, privind intenția de a reface coaliția cu toate partidele, dar și deschiderea către susținerea unui guvern monocolor PSD. „Dacă UDMR decide să vină alături de noi, nu vom avea probleme în a trece guvernul prin Parlament”, a afirmat ea.

În contextul negocierilor, Vasilescu a reafirmat că, în absența susținerii UDMR, PSD nu va vota un guvern din care nu face parte. Aceasta a subliniat că actuala criză politică trebuie urgent deblocat, acuzând că se datorează unui singur individ care blochează procesul.” Noi am propus fie să intrăm într-o coaliție, dar fără Bolojan prim-ministru, fie să ne asumăm guvernarea”, a declarat Olguța Vasilescu.

Vasilescu a fost întrebată și despre voturile posibile din partea liberalilor care contestă conducerea lui Ilie Bolojan, menționând că nu a existat o discuție formală pe această temă în interiorul PSD. “Nu am discutat asta. Ei vor să își apere în instanță calitatea de membru de partid. Și noi avem un Toma care este bolojanist. Nu s-a pus problema să îl dăm afară pentru că are altă opinie”, a clarificat aceasta.

Pe parcursul declarațiilor sale, Olguța Vasilescu a reamintit că PSD nu a blocat niciun guvern anunțat până acum pentru a trece prin Parlament. “Am anunțat că vom sprijini guvernul Tomac, chiar și fără a avea secretari de stat sau prefecți. Ne-am declarat sprijinul și pentru Veștea”, a menționat ea. În concluzie, Olguța Vasilescu a subliniat că PSD nu se teme de alegeri anticipate.