Nicuşor Dan depune o coroană de flori la Monumentul Eroilor Revoluţiei din 1989
Într-un gest solemn, Nicuşor Dan, preşedintele României, a depus duminică dimineaţă o coroană de flori la Monumentul Eroilor Revoluţiei din 1989, situat în Piaţa Universităţii din Bucureşti. Această acţiune a avut loc cu ocazia comemorării a 36 de ani de la evenimentele care au marcat căderea regimului comunist în România.
Administraţia Prezidenţială a subliniat importanţa acestui moment, evidenţiind că depunerea coroanei de flori este un omagiu adus memoriei victimelor Revoluţiei din 1989. Nicuşor Dan a declarat că realizarea justiţiei în legătură cu Revoluţia este esenţială pentru întărirea democraţiei româneşti, subliniind că este necesar ca Justiţia să clarifice marile dosare ale trecutului recent.
„LIBERTATE! Acesta a fost strigătul limpede al naţiunii române în decembrie 1989. Strigătul celor care trăiseră prea mult timp în izolare, în frică şi în sărăcie, şi care au decis că trebuie să îşi recâştige demnitatea. Curajul lor a deschis drumul libertăţii noastre”, a afirmat preşedintele în cadrul unei postări pe reţelele sociale.
Nicuşor Dan a continuat să sublinieze că România s-a ridicat împotriva unui regim care îşi construise puterea pe teroare, minciună şi dezumanizare. „În zilele Revoluţiei, violenţa dictaturii s-a dezlănţuit cu o cruzime criminală, încercând să zdrobească visul pentru care mii de români au plătit cu viaţa: o ţară liberă şi democratică”, a adăugat el.
În plus, preşedintele a evidenţiat impactul devastator al celor patru decenii de comunism, care au adus foamete, izolare economică, socială şi intelectuală, precum şi distrugerea sistematică a libertăţilor fundamentale. „A fost un regim care a dispreţuit profund viaţa, demnitatea umană şi drepturile fundamentale”, a subliniat Nicuşor Dan.
El a menţionat că, în ciuda abuzurilor, au existat oameni care nu au cedat, care au îndurat persecuţii şi umilinţe, refuzând să-şi trădeze conştiinţa. „Aceşti eroi fac parte din temelia morală a României de astăzi. Este responsabilitatea noastră să le spunem povestea, nu doar ca un exerciţiu de memorie, ci ca un angajament faţă de prezent şi viitor”, a declarat preşedintele.
Nicuşor Dan a subliniat că traversăm din nou vremuri complicate, caracterizate de incertitudine şi tensiuni, şi a reamintit că lecţiile Revoluţiei rămân actuale. „Libertatea trebuie apărată permanent prin vigilenţă civică, instituţii solide, respect pentru lege şi drepturile cetăţenilor, dar şi prin respingerea fermă a oricăror forme de abuz sau extremism”, a conchis el.
În aceeaşi zi, bucureştenii au aprins candele în Piaţa Revoluţiei, în semn de omagiu adus eroilor din decembrie ’89, iar primarul general, Ciprian Ciucu, a fost prezent la eveniment, aprinzând o lumânare în memoria victimelor Revoluţiei. Acest moment de reculegere a fost organizat de Primăria Municipiului Bucureşti, împreună cu Asociaţia „Străzi pentru Oameni” şi Muzeul Ororilor Comunismului în România.