Florin Mitroi renunță la demisia din funcția de președinte al CJ Constanța
Președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, a anunțat luni, 22 decembrie 2025, că a decis să renunțe la demisia sa din funcție, motivând că această alegere a fost făcută „pentru liniștea județului” și pentru a putea finaliza proiectele începute. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă, în care Mitroi a subliniat importanța continuării activităților pentru binele comunității.
Inițial, Mitroi anunțase că va demisiona din funcție, invocând obstacolele administrative și lipsa de implicare a unor factori decizionali care l-au împiedicat să își ducă la bun sfârșit planurile. „Astăzi am decis să renunț la demisie din două motive, pentru constănțeni, pentru liniștea județului și pentru a duce proiectele mai departe”, a declarat el, adăugând că se simțea îngrădit în activitatea sa.
Florin Mitroi a enumerat câteva dintre proiectele esențiale care trebuie finalizate, menționând că premierul Ilie Bolojan i-a oferit garanții că acestea vor fi duse la bun sfârșit. Printre acestea se numără construcția Sălii Polivalente, a Stadionului „Hagi”, cofinanțarea autostrăzii Techirghiol – Mangalia și finalizarea Spitalului „Mama și Copilul”. De asemenea, Mitroi a subliniat necesitatea urgentării finanțării pentru un pod care traversează de la autostradă spre Ovidiu și Hârșova, menționând că drumul expres Constanța – Tulcea este afectat din cauza lipsei de fonduri.
„Pentru tot ce v-am spus eu avem garanția noastră, constănțenii, întâlnindu-mă cu premierul Ilie Bolojan, ne-a asigurat că toate lucrurile astea se vor rezolva pentru județul Constanța”, a mai spus președintele CJ, evidențiind angajamentul său față de dezvoltarea județului.
Premierul Ilie Bolojan, președinte al PNL, a vizitat Constanța la sfârșitul săptămânii trecute, având discuții cu reprezentanții organizației județene a liberalilor, în contextul demisiilor anunțate recent de liderul filialei PNL, Bogdan Huțucă, și de Florin Mitroi.