Predoiu acuză că proiectele din Parteneriatul Strategic cu SUA stagnează sau se întârzie de ani de zile…

Predoiu acuză stagnarea proiectelor din Parteneriatul Strategic cu SUA

Ministrul interimar de Interne, Cătălin Predoiu, a lansat acuzații grave cu privire la stagnarea sau întârzierea proiectelor din cadrul Parteneriatului Strategic cu Statele Unite. Într-o postare pe Facebook, acesta a subliniat că, în curând, scena politică românească va fi inundată de declarații despre importanța acestui parteneriat, dar a subliniat că aceste vorbe nu sunt însoțite de fapte concrete.

Predoiu a făcut o ironie amară referitor la reacțiile liderilor politici, afirmând că aceștia își vor adresa felicitări reciproce, fără a aborda cu seriozitate problemele reale ce afectează colaborarea Statelor Unite cu România. Cu ocazia recepției Ambasadei SUA, cu prilejul Zilei Naționale a Statelor Unite, acesta a menționat de asemenea că este o oportunitate de a reflecta asupra realizărilor sau, mai degrabă, a eșecurilor din anii anteriori.

Printre proiectele menționate de Predoiu ca fiind blocate se numără: Unitățile 3 și 4 de la Cernavodă, investițiile în reactorii modulari mici (SMR) și Coridorul Vertical, aspecte cruciale pentru dezvoltarea economică și securitatea națională a României. Acesta a subliniat că întârzierea acestor inițiative are un impact negativ asupra securității naționale, fiind vorba despre investiții americane care ar aduce și beneficii în domeniul militar.

Predoiu a remarcat, de asemenea, că proiectele economice strategice, cum ar fi dezvoltarea Portului Constanța sau crearea de centre de date și incubatoare de afaceri, nu au fost inițiate, iar lipsa acțiunii s-ar datora “unui guvern cu puteri depline”, care este absent în prezent. Această afirmație a fost făcută în contextul unei crize politice tot mai adânci în România, subliniind nevoia urgentă de a acționa dincolo de vorbe.

În final, Predoiu a făcut un apel la acțiune, revizitând ideea că România trebuie să treacă de la vorbe la fapte, în cadrul unui parteneriat strategic ce este esențial atât pentru țară, cât și pentru partenerii săi internaționali. În încheierea postării sale, el a menționat: “Dumnezeu să binecuvânteze România, SUA și Parteneriatul nostru Strategic”, ceea ce sugerează o chemare la cooperare și acceptarea responsabilităților ce înglobează acest parteneriat critic.